j
o Igimarasussukovi, který jedl své ženy
Inuitské pověsti očima Árona z Hůrky
17/1 - 26/2
y

DON galerie

otevřena v úterý a ve čtvrtek od 15 do 17 hodin a v době večerních divadelních představení

Expozice knižních ilustrací grónského umělce, který jako první vylíčil drsné inuitské pověsti ze zorného úhlu původních obyvatel Arktidy.

Áron (1822 - 1869) se narodil v rodině katechety v osadě Hůrka na nejvzdálenějším okraji skupiny ostrůvků poblíž dnešního grónského hlavního města Nuuku. Pokračoval v rodinné tradici, nejprve asistoval otci a posléze se stal pomocným pastorem. Když roku 1858 dánský královský inspektor pro jižní Grónsko H. J. Rink zahájil práci na velkolepém souhrnném díle, ve kterém se pokusil zachytit grónské pověsti v podání desítek místních vypravěčů, stal se Áron jeho hlavním ilustrátorem.
Áron nebyl pouze ilustrátorem a spisovatelem. Byl i zručným lovcem. Kvůli jízdě na kajaku však býval často nemocný, až se nakazil tuberkulózou, na kterou předčasně ve 47 letech zemřel.

Vernisáž výstavy se koná ve čtvrtek 17. ledna 2019 v 17 hodin za přítomnosti ředitelky divadla Mgr. Lindy Rybákové a kurátora výstavy Ing. Zdeňka Lyčky, PhD.

Poděkování patří Mikaelu Kjeldgaardovi, generálnímu řediteli (C.E.O.) DSV Air&Sea (Czech Republic) s.r.o. za finanční podporu výstavy.