j
TABOOK 2019 NA JEVIŠTI
4/10/2019
pátek 08.30
Vstup volný

Představení proběhlo.

Skupina

mimo předplatné

jeviště

Debaty, čtení, vyprávění a setkání s básníky a spisovateli v rámci mezinárodního knižního festivalu TABOOK, letos na téma Tabook na konci světa. 

dopoledne - TABOOK pro školy

14:30–15:30 La škola workshop
Hudební dílna. La škola pracuje s vlastními texty písní, říkadel a rytmických souzvuků. Děti získávají odvahu přicházet s vlastními nápady a zahrát si na cokoliv kolem sebe, až jsou schopné zahrát si na nástroj, složit improvizovanou hudbu nebo text, stát se součástí hudebního příběhu.
KAPACITA NAPLNĚNA
Dětem / Hudební workshop

15:30–16:30 Vyprávění: Odysseovy výpravy
Dlouhá cesta domů. Dobrodružný příběh statečného Odyssea a věrné Penelopé. Výprava do obrazů slovy malovaných. Asi hodinu a půl vypráví pro kohokoliv od 4 let výš Michala Šíma Piskačová ze spolku Verbarium.
Starý známý příběh o návratu ithackého krále Odyssea do své země a ke své rodině je plný napětí, dobrodružství a taky úchvatných krajin a obrazů. Nechte se unést představou a vstupte s námi do příběhu… Všimli jste si, že když někdo začne vyprávět příběh, všichni zpozorní? Příběhy mají magickou a magnetickou moc. V příbězích můžeme navštívit světy, jaké bychom jinak objevili jenom stěží. Vyprávění a poslouchání příběhů, to je další podstatný rozměr naší existence. Indiánský kmen Hopi má přísloví: „Kdo vypráví příběhy, vládne světu.“ Věříte tomu?
Vypravěči

17:00–18:30 Jan Němec: Možnosti milostného románu
Nový román Jana Němce právě dorazil z tiskárny a na Tabooku bude mít premiéru ještě před oficiálním křtem v Knihovně Václava Havla. Autor o své novince říká: „Je to román o lásce a o psaní ve věku digitálního smutku. Zkoumám v něm pět let jednoho milostného vztahu a další dva roky, kdy jsem o něm psal. Je v něm dost vášně, slz a také několik zjevení. Je to román o tom, proč vlastně jsme jeden s druhým, co na sobě milujeme a proč se i přesto opouštíme. Jsem v něm sám za sebe, tak jako je člověk sám za sebe v lásce a ve všem, co stojí za řeč.“
Moderuje Petr Vizina.
Off: Host / Čtení

19:30–20:00 Tereza Říčanová: Jarmareční písně – zpěv u obrazové tabule
Chuť zpívat spojená s kreslířskou vášní v podání Terezy Říčanové, pokus osahat formát jarmareční písně ve století dotykáčů. Nenechte si ujít: tento zdánlivě zestárlý formát nabývá v podání osobité, divoké performerky (a nezapomeňme, že především malířky a autorky několika skvělých obrazových knih pro děti) nečekaných rozměrů.
Vysočiny

20:00–20:30 Tabook večírek a předání stipendia Miroslava Šaška

20:30–21:30 Kabaret Kajbar
Na počátku bylo DAAD – bez něho nepovstalo „nic–cokoliv–všechno“. Toť heslo lokálního autorského ústavu z Českých Budějovic – Kabaretu Kajbar. Tancem, hudbou, deklamací veršů stvrzuje, že re-creatio mundi skrze svět panuje a koncem konců kraluje. Mentální cestou kolem světa skrze hlavu-síť a srdce-sítko potvrzují, že po počátku bylo slovo, olovo, jho volovo. Že umění je jako stvoření a jeho platnost stejná v první i poslední den. Že kdo umře dřív, než umře, neumře, když umře. Že na počátku bylo DAAD a „quodlibet–nihil–omnium“.
 Koncert

Více o programu na www.tabook.cz.