DON živě | JIŘÍ SYCHA & FILIP DVOŘÁK
Stopy folklóru v barokní hudbě
25/2/2021
čtvrtek 19.00
200 Kč

Představení proběhlo.

Skupina

mimo předplatné

Délka představení

30 minut

Živý přenos koncertu sledujte ve čtvrtek 25/2 od 19.00  ► ZDE


Netradiční barokní hudba z Irska, Skotska, Maďarska a Anglie ve svěží interpretaci houslisty Jiřího Sychy a cembalisty Filipa Dvořáka.

Jiří Sycha je absolventem kroměřížské Církevní konzervatoře. Zde studoval hlavní obor housle, věnoval se však i studiu skladby a dirigování. V roce 2003 se stal vítězem stipendijní soutěže Yamaha. Poté byl přijat ke studiu na Staatliche Hochschule für Musik Trossingen (Německo), kde s vynikajícími výsledky vystudoval hru na barokní housle u profesora Antona Stecka. Je aktivním hráčem na barokní housle a violu, pravidelně působil jako komorní i sólový hráč či koncertní mistr se soubory Instrumenta musica, Musica Florea, Collegium 1704, Musica figuralis, Hipocondria ensemble. Během své studijní a koncertní praxe v oblasti staré hudby spolupracoval s řadou renomovaných osobností jako je např. P. McCreesh, A. Spering, R. Gini, T. Albert, R. Allessandrini, Ch. Toet, M. Huggett, P. Neumann, R. Lislevand, L. Russel, L. Brünmayr. Kromě koncertní činnosti se věnuje vyučování houslové hry a kompozici, je znám jako interpret moravského a rómského folklóru (spolupracoval s cimbalistkou Zuzanou Lapčíkovou a zpěvačkou Ivou Bittovou), na sólových recitálech za doprovodu cembalisty Filipa Dvořáka hraje s oblibou především rané a vrcholné baroko. V Táboře, kde žije, diriguje od r. 2009 symfonický orchestr Bolech a je dramaturgem každoroční řady koncertů staré hudby s názvem Táborský triptych.

Filip Dvořák vystudoval klavír na Konzervatoři v Brně. V následujícím období směřoval jeho zájem ke studiu cembalové hry a historicky poučené interpretace staré hudby na Hudební fakultě AMU ve třídě prof. G. L. Mrázkové a generálbasu pod vedením Václava Lukse. Účastnil se mistrovských kurzů vedených Jacquesem Oggem, Johnem Tollem a Patrickem Ayrtonem, rovněž kurzů pro starou hudbu ve Valticích na Moravě a interpretačních kurzů “Händel project” při Sweelinck Conservatorium v Amsterdamu. Zájem o interpretaci staré hudby prohloubil studijním pobytem na Hochschule F. Mendelssohna Bartholdy v Lipsku. Je zakladatelem barokního souboru Hipocondria ensemble, s nímž koncertuje jak v České republice, tak v zahraničí. Spolupracuje se soubory Musica Florea, Collegium 1704, Ensemble Inégal či Venti Diversi, kromě jiných. Dále je pravidelným hostem filharmonických orchestrů v Pardubicích, Hradci Králové a Plzni. Účinkuje se členy České filharmonie v různých komorních projektech. V poslední době úzce spolupracuje s houslistou a skladatelem Jiřím Sychou. Filip Dvořák vyhledává rovněž hudební žánry na pomezí klasické a jazzové hudby. Je zakladatelem jazz-barokní formace Transitus Irregularis. Intenzivně se rovněž zabývá stavbou, intonací a laděním cembal v dílně Františka Vyhnálka v Hovorčovicích.


Thurlough O´Carolan - Carolan´s Cup, Sheebeg and Sheemore, All Alive, Sackow´s Jig

Nicola Mattheis - Aria amorosa and Ground

Thomas Linley - Adagio ze Sonáty A-dur

skotské melodie - Braes of Ballandine, Killicrankie, Johnny Cope

Anonym - uherské tance ze 17. a 18. století


Živé přenosy budou probíhat na našich ► facebookových stránkách.

Záznam bude posléze ke zhlédnutí také na Youtube kanálu ► Divadlo Oskara Nedbala Tábor

Chcete podpořit umělce a divadlo?
Ačkoliv jsou přenosy zdarma a volně dostupné, umělce můžete podpořit koupí e-vstupenky.