Proton!!!
VOSTO5
23/2/2022
středa 19.00
250 Kč

Představení proběhlo.

Skupina

+

malý sál

Autor

Ondřej Cihlář, Petr Marek

Režie

Ondřej Cihlář

Hrají

Ondřej Bauer, Ondřej Cihlář, Jiří Havelka/ Robert Mikluš, Tomina Jeřábek, Petr Marek, Petr Prokop, Bára Mišíková

Délka představení

75 minut

Oblíbená VOSTO5 v nejlepší formě. Jevištní reportáž s téměř detektivní zápletkou o objevu zapadlé ostravské kapely PROTON, která byla umlčena těsně předtím, než se stala slavnou.

Strhující příběh zapomenuté hudební legendy, od které velikáni populární hudby i undergroundu čekali asi mnohem více. S hudební kometou zataženého nebe hluboké normalizace je totiž propleteno nevídané množství osudů současných hudebníků. Co má s PROTONEM společného “tata” Radka Pastrňáka či Lešek Wronka? A proč se Jaromír Nohavica snaží předat legendární flétničku Richardu Krajčovi? Tradiční sestavu vašeho dobrého divadla doplňuje hudebník, divadelní i filmový režisér a frontman skupiny Midi lidi Petr Marek.


Jádrem legendárního autorského generačního divadla, které vzniklo v roce 1996, je pětice výjimečných osobností – Petr Prokop, Ondřej Cihlář, Jiří Havelka, Tomáš Jeřábek a Ondřej Bauer. Jejich inscenace vynikají typickým neotřelým humorem, prostořekou odvahou a nadhledem. Satirickým způsobem otevírají ryze česká společenská témata a ikonické fenomény české kultury (Hanč a Vrbata, Marie Rottrová, Blaničtí rytíři, Josef Lada, Sněžka).  Za téměř pětadvacet let své existence nasbírali celou řadu významných divadelních ocenění a stali se miláčky široké divadelní obce. Soubor nemá kromě vysloužilého vojenského stanu žádný vlastní hrací prostor. Pracuje s proměnlivostí místa (sokolovny, taneční sály, zasedací místnosti) a hostuje v řadě divadelních sálů. Je nestátní neziskovou organizací hospodařící s příjmy z grantových systémů Magistrátu hlavního města Prahy, grantových systémů Ministerstva kultury ČR a příjmy z vlastních zdrojů (prodej vstupenek, tržby ze zájezdů, prodej publikací a upomínkových předmětů), které tvoří téměř dvě třetiny celého rozpočtu. Každoročně odehraje okolo sta představení. Fenoménem se staly inscenace Dechovka, improvizační Standartní kabaret a Společenstvo vlastníků.