Tři ženy a zamilovaný lovec
Geisslers Hofcomoedianten Praha
24/6/2020
středa 19.00
200 Kč

Představení proběhlo.

Skupina

mimo předplatné

malý sál

Autor

Vratislav Levínský z Olešnice

Režie

Petr Hašek

Hrají

Martin Bohadlo, Petr Šmíd, Aleš Pospíšil, Eva Burešová, Michaela Váňová

Délka představení

75 minut

www.geisslers.cz

„Není malíře od Rýna na východ slavnějšího nežli já. V střídmosti ať žijí ti, kterým Bůh nedal schopnost se radovat.“

Rozverná hra vykresluje bouřlivý život a talent slavného barokního malíře Petra Brandla.  Vznikla u příležitosti 350. výročí jeho narození a spolupracovala na ní Národní galerie. Tak jako Brandlova díla si i divadelní scéna hraje s šerosvitem.

Název hry odkazuje k obrazu Petra Brandla Tři ženy a lovec (jiné názvy Zamilovaný lovec nebo Francouzský šlechtic ve špatné společnosti), který na počátku 18. století vytvořil na objednávku pro hraběte Černína za nezvykle vysokou částku 600 zlatých. Je to obraz pro znalce Brandlova díla poněkud neuchopitelný a nabitý erotizujícím nábojem.

Pod pseudonymem Vratislav Levínský z Olešnice se skrývá autor hry - český dramatik (a zároveň respektovaný matematik a experimentální ekonom) René Levínský, který se hravě inspiroval barokním divadlem. Principem barokního divadla je fantaskní imaginace, charakteristickým znakem iluze a také časté zapojení fenoménu smrti, která není chápána jako fyzické a morální utrpení, ale obvykle jako důkaz pomíjivosti a nevyhnutelného zániku.


Geisslers Hofcomoedianten je nezávislý profesionální divadelní soubor, který vznikl v roce 2002 v královéhradeckém Kuksu. Již pět let působí v pražské VILE Štvanice. Ve své tvorbě propojuje staré tradice s živým, současným divadlem. K barokní inspiraci přistupuje s autorskou svobodou, mísí původní s novým, vzletné s přízemním, činohru, zpěvohru, loutkohru i tanec.


Fotografie: A. Hladká, T. Glasberger