j
Vyrozumění
Komorní scéna Aréna Ostrava
420, 390, 360 Kč

Termín bude upřesněn.

Skupina

B

velký sál

Autor

Václav Havel

Režie

Vojtěch Štěpánek

Hrají

Josef Kaluža, Šimon Krupa, Michal Čapka, Vojtěch Lipina, Alena Sasínová–Polarczyk, Pavla Dostálová j.h., Tereza Cisovská, Vladislav Georgiev, Marek Cisovský, Jan Chudý, Ondřej Malý j.h., Petr Pěnkava j.h.

Délka představení

165 minut

www.divadloarena.cz

Podle mého mínění totiž každá dobrá hra musí platit pořád, neboť se musí dotýkat věcí trvalých. - Václav Havel

Jednoho rána nalezne ředitel Gross na svém stole vyrozumění v nesrozumitelném jazyce – úředním jazyce ptydepe, který byl zaveden bez jeho vědomí a měl by být zárukou jasnosti úřední korespondence. Gross je sesazen svým ambiciózním náměstkem, aby po mnoha peripetiích dospěl k překvapivému zjištění, co vlastně vyrozumění obsahuje. Gross je ve své funkci reinstalován, ale další jazyk se už dožaduje svého zavedení.

Absurdní tragikomedie z roku 1965 paroduje byrokratický systém a zavádění reforem, které přinášejí stejně špatná řešení, jako byla ta původní.  Je děsivě aktuální hrou o mocenských mechanismech, zbabělosti a obelhávání nejen sebe sama.

Komorní scéna Aréna vznikla v roce 1992 a vyvinula se v osobitou scénu s mimořádným hereckým souborem a uměleckým vedením (dramaturg Tomáš Vůjtek je autorem oceňované trilogie o traumatech českých moderních dějin). Čtyřikrát získala nejvyšší ocenění divadelní kritiky – titul Divadlo roku (2013, 2015, 2016, 2017). Divadlo pyšnící se pravidelnou účastí na prestižních divadelních festivalech vystoupí v Táboře vůbec poprvé.