Yerma
MDP - Divadlo Rokoko Praha
19/4/2023
středa 19.00
450, 420, 390 Kč
y

Skupina

A

velký sál

Autor

Simone Stone podle Federica Garcíi Lorcy

Režie

Marián Amsler

Hrají

Nina Horáková, Viktor Dvořák, Tomáš Havlínek, Eva Salzmannová, Petra Tenorová, Renáta Matějíčková

Délka představení

150 minut

www.mestskadivadlaprazska.cz

Mistrovské dílo Federica Garcíi Lorcy zasazené do současnosti.

Yerma je úspěšná novinářka milující svou práci v redakci. Píše blog pro mnoho followerů a nedávno jí bylo třiatřicet. Prožívá pohodový vztah se skvělým přítelem a konečně s ním může oslavit první večer v novém bytě. Neměli by si právě teď pořídit dítě? Tato prostá situace ale začne nečekaným způsobem ovlivňovat idylický svět Yermy včetně jejího vnitřního světa. Jiskřivá konverzační komedie ze života současných třicátníků se tak náhle promění v trýznivé drama.

Australský dramatik se při psaní tragikomedie o mezilidských vztazích v dnešním překomplikovaném světě inspiroval slavnou hrou Pláňka od Federica Garcíi Lorcy, poetickou  tragédií, která patří do autorova vrcholného tvůrčího období a která je příběhem mladé ženy vášnivě toužící po dítěti.

Simon Stone je mezinárodně uznávaný australský dramatik, narozený ve Švýcarsku, divadelní a filmový režisér a herec. Světová premiéra Yermy proběhla s obrovským úspěchem v roce 2016 v londýnském divadle Young Vic. S velkým ohlasem se také uváděla v New Yorku nebo v berlínském Schaubühne.

Byl jsem toho svědkem u svých přátel. Byl jsem toho svědkem v  předchozím vztahu, který se rozpadl právě kvůli tomuto problému. Je to tak hluboko ve vás, že začnete pochybovat o všem, co se týká toho, kým jste - a najednou jako byste byli na poli v jižním Španělsku na začátku 20. století. Najednou vidíte, že všichni kolem vás mají děti, všude vidíte děti, vidíte všechna zvířata, která mají děti, vidíte plody ročních období a všude vidíte plodnost... Simon Stone