Science Café Tábor

Počínaje říjnem 2018 se Divadlo Oskara Nedbala Tábor zapojilo do prestižního seriálu přednášek a neformálních diskusí s vědci v příjemných prostorách kaváren. V České republice jej inicioval spolek Otevíráme a  pod jeho záštitou se konají Science Café ve více než 20 městech. Od roku 2008 vystoupily na Science Café stovky úspěšných českých vědců napříč mnoha obory.

V prostorách DON klubu se v letech 2018-2022 uskutečnilo 15 setkání se zajímavými osobnostmi naší vědy - forenzní genetičkou Halinou Šimkovou,  Tomášem Páleníčkem  o psychedelicích v medicíně, Petrem Janem Juračkou  o téměř detektivní práci přírodovědců zachycujících bezobratlé prostřednictvím mikrofotografií a bývalým předsedou Ústavu pro jazyk český při Akademii věd Karlem Olivou o pronikání cizích slov do češtiny.  V dalších sezónách nás navštívili Petr Cígler z Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR a imunolog Ondřej Zahradníček z Mikrobiologického ústavu Lékařské fakulty Masarykovy univerzity. Hudební kritik, esejista a spisovatel Pavel Klusák přijel se svým premiérovým poslechovým pořadem věnovaným environmentální hudbě. Fundovaný vhled a zamyšlení o významu vody pro život, krajinu i společnost nabídnul Jaroslav Vrba. O parazitech, manipulacích a podivných formách cizopasení poutavě přednášel  Jan Votýpka. Seriál v jarní sezóně 2022 završil Petr Kulhánek, český teoretický fyzik a popularizátor astrofyziky a astronomie, autor mnoha publikací nositel Ceny ministra školství za vynikající vzdělávací činnost.

Halina Šimková: Jak (ne)vážit Spravedlnost

Tomáš Páleníček: Psychedelika v neurovědě a psychiatrii

Petr Jan Juračka: Detektivem v přírodě

Karel Oliva: Cizí slova

Petr Cígler: Molekulární design a chemická syntéza nanoobjektů

Ondřej Zahradníček: Antibiotika nejsou lentilky

Robin Kopecký: Etika pro autonomní vozy

Karel Drbal: Lymeská borelióza - skutečná infekční hrozba budoucnosti?

Ondřej Chudý a Karolína Koubová: Soudobé bydlení - přežívat nebo žít?

Pavel Klusák: Včely bzučí mezi A a Gis

Jaroslav Vrba: Kde je ta poušť aneb Hrozí Jihočechům nedostatek vody?

Jan Votýpka: Zloději těl 

Jaroslav Petr: Budoucnost geneticky upraveného lidstva

Jakub Soldán, Oto Dostál: Jak vzniká počítačová hra v Amanita Design

Petr Kulhánek: Čas v nás i kolem nás


Science Café se uskutečnilo díky podpoře společnosti lmc, MSD, nadačního fondu Neuron a nakladatelství Academia.

foto Michal Moravec

science-cafe-nove.jpg DSCF0009cr.jpg DSCF5647cr.jpg DSCF7582cr.jpg DSCF9490cr.jpg sc1.jpg DSCF2182crlr.jpg DSCF2768cr.jpg zahradnicek-3.jpg zahradnicek2.jpg DSCF4075cr.jpg DSCF5572cr.jpg DSCF5575cr.jpg DONTaborVotypka2021a.JPG DSCF5971cr.jpg DSCF6015crcr.jpg