Carmina Vetera
Pražský komorní balet
14/12/2021
úterý 19.00
390, 360, 330 Kč

Představení proběhlo.

Skupina

+

velký sál

Autor

Petr Zuska

Délka představení

75 minut

Čtyři taneční vystoupení Ej lásko, Lyrická, Fo(u)r One a Růže představují špičkové tanečníky v choreografii Petra Zusky na hudbu vycházející z folklorních kořenů..

Lidová píseň, poezie a vlastně etnická hudba všeobecně se vine mou tvorbou od samotných začátků. Je pro mne obrovskou inspirací a zřejmě se k ní budu vždy znovu vracet. Cítím v ní omamnou a drásající vůni našich kořenů, radost a lásku jdoucí ruku v ruce s bolestí a smrtí, osudovou návaznost na něco ryzího a archetypálního uvnitř nás, co často ani po staletích nemizí.  - Petr Zuska

Choreograf Petr Zuska zosobňuje v českém tanečním kontextu tvůrce evropského formátu. Ve svých dílech využívá širokou škálu tvůrčího rukopisu od vysokého bel canta neoklasického stylu přes inovativní přístup k moderní tvorbě. Profesní dráhu zahájil v roce 1987 v Pantomimě Ladislava Fialky v Divadle Na zábradlí a jeho cesta vedla přes angažmá sólisty Pražského komorního baletu, Baletu Národního divadla v Praze, dále prestižní německé baletní soubory až do Les Grands Ballets Canadiens v kanadském Montréalu. Od roku 2002 byl Petr Zuska uměleckým šéfem Baletu Národního divadla v Praze. Za svou choreografickou tvorbu získal řadu význačných ocenění, počínaje Cenou Thálie a Cenou Ministerstva kultury ČR za přínos v oblasti divadla (2017).

Choreografie: Petr Zuska
Hudba: Jiří Pavlica & Hradišťan, Jiří Tichota & Spirituál kvintet, Vyšívanka, ukrajinské, východoslovenské, indické, irské, arabské a židovské balady
Účinkují: Linda Svidró, Dominik Vodička, Eliška Nováková, Viktor  Svidró, Tereza Hloušková a další


Pražský komorní balet je český nezávislý profesionální taneční soubor, jehož počátky sahají do šedesátých let 20. století a jsou spjaty se jménem dnes již legendárního choreografa Pavla Šmoka.  Vznik tohoto souboru znamenal velký zlom ve vývoji tehdy ještě československého baletu a záhy se stal významným a oceňovaným reprezentantem tanečního umění doma i v zahraničí. V současnosti pokračuje v tradici inovativního a progresivního souboru s českým a mezinárodním repertoárem s jasným zřetelem na uchování původní tvorby Pavla Šmoka. Zároveň spolupracuje s novou generací úspěšných choreografů (P. Zuska, M. Radačovský, M. Svobodník, O. Vinklát, L. Timulák, J. Pokorný, T. Rychetský, H. Polanská Turečková a další).

fotografie Serghei Gherciu

Přeložené představení.

r
více