Jeden svět v Táboře 2024
pořádá Cheiron T, o.p.s.
4/4/2024
čtvrtek 18.00
/ Kč

Představení proběhlo.

Skupina

mimo předplatné

https://www.cheiront.cz/

Předprodej vstupenek www.cheiron-shop.cz.
Vstupenky lze zakoupit také na místě v den akce.

18.00
DON foyer
Evárium
vstup volný

Slavnostní zahájení festivalu a vernisáž výstavy DESETKRÁT JEDEN SVĚT

19.00
malý sál
100 Kč, student/ senior 80 Kč, ZTP 50 Kč

QUEENDOM / Agniia Galdanova / Francie, USA / 2023 / 98 min.

Geňa je ruská queer umělkyně, která se vyjadřuje skrze extravagantní kostýmy. Její veřejné performance jí přinášejí nejen nové sledující, ale i agresivní útoky od kolemjdoucích.
Magadan je místem bývalého sovětského gulagu a zapomenutým přístavem na ruském Dálném východě se subarktickým klimatem. Ačkoliv Geňa ve svých převlecích splývá s krajinou, pro místní je trnem v oku. Při svých procházkách městem čelí nejen verbálním, ale i fyzickým útokům, kterým trpělivě a s grácií vzdoruje. Když rádio oznámí začátek ruské invaze na Ukrajinu, vydá se Geňa protestovat do ulic Moskvy.
Dál šíří své poselství formou performativního umění a stává se hlasem v Rusku utlačované LGBTQ+ komunity.


Po filmu následuje debata s Mgr. Barborou Kundračíkovou, Ph.D., historičkou umění, působící v Muzeu umění Olomouc-Středoevropském fóru a na Katedře dějin umění Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.

18.00 - 21.00
DON foyer
vstupné 50 Kč

filmy ve virtuální realitě

TEXADA / Josephine Anderson, Claire Sanford / Kanada / 2023 / 16 min.

Kameny, vzpomínky, melancholie: to jsou hlavní témata projektu ve virtuální realitě, kde silou autentického vyprávění o mizejícím průmyslu ožívají i nerosty. Projekt přibližuje současnost největšího ostrova souostroví Gulf Islands u západního pobřeží Kanady. Texada bývala významným průmyslovým centrem, především díky těžbě vápence, to je však dnes již minulostí. Přízračně vylidněné dokumentární scény dua kanadských autorek poskytují vhled do pozůstalého těžebního prostředí. Doplňují je výpovědi místních lidí, ale také vtahující animované sekvence, které umožňují publiku prožít plynutí geologického času.

21-22 CHINA / Thierry Loa / Kanada / 2022 / 24 min.

Znepokojivý průlet nad Čínou, který i beze slov jasně ukazuje, jak se člověk podepisuje na proměnách krajiny. Přemýšleli bychom o světě jinak, kdyby se změnil náš úhel pohledu? Lidská zkušenost omezuje vnímání světa kolem nás: průměrně ho vidíme a slyšíme z výšky 165 centimetrů, což značně omezuje náhled na naše okolí. Projekt 21–22 CHINA nabízí jiný pohled – z ptačí perspektivy vidíme zemi z dálky a odkrýváme tak vzory a změny v krajině způsobené masovou industrializací a urbanizací, které obvykle zůstávají skryté.

SPOTS OF LIGHT / Adam Weingrod / Izrael, Kanada / 2023 / 14 min.

Na pohovce v obýváku sledujeme televizní obrazovku, na které archivní záběry dokumentují životní příběh bývalého vojáka Dana Layaniho. V mládí náhle ztratil zrak, postupně se s tím dokázal vyrovnat a žít plnohodnotný život: vystudoval, seznámil se s manželkou Soniou a založili spolu rodinu. O dvě desetiletí později podstoupil Dan experimentální operaci, která mu zrak opět vrátila. Tím však jeho zdravotní peripetie neskončily a on byl opět nucen přehodnocovat, na čem v životě opravdu záleží. Film působivě využívá médium virtuální reality a vyprávění životního příběhu k evokaci vnímání nevidomého.