Miloš Doležal - básnické čtení
Poezie je.
17/5/2024
pátek 21.00
Vstup volný

Představení proběhlo.

Skupina

mimo předplatné

jeviště

V rámci festivalu Poezie je. se uskuteční mimořádné čtení básníka a prozaika Miloše Doležala. Ten bude číst v doprovodu kapely Tábor své texty ze sbírky Jana bude brzy sbírat lipový květ, za níž získal minulý rok ocenění Magnesia Litera v nejprestižnější kategorii Kniha roku. Autor přečte rovněž i texty z chystané knihy ve které představí komponovaný soubor básní reflektujících zásadní otázku situovanosti moderního člověka v konfrontaci s výjimečnými situacemi, které přineslo 20. století, jeho války a totalitní systémy. Minipříběhy, které souvisí i nesouvisí s městem Tábor.

Miloš Doležal (*1970) je básník, prozaik, dokumentarista, editor, kurátor. V letech 1998 – 2018 působil jako redaktor a dramaturg v Českém rozhlase v Praze, kde připravil dlouhou řadu pořadů, dokumentů, reportáží a seriálů. Vydal sedm básnických sbírek. Napsal monografii o českém mučedníku komunistického režimu P. Josefu Toufarovi Jako bychom dnes zemřít měli (2012), která byla Lidovými novinami vyhlášena jako Kniha roku 2012. Druhý díl se jmenuje Krok do tmavé noci (2016). V posledních letech vydal např. knihu Do posledních sil (2020) a její pokračování 1945: Léto běsů (2022). Také vydal výbor z poezie Trnem rejnoka (2023) a soubor dokumentárních povídek – židovských příběhů Tady nikdo není, jen já (2023). Roku 2023 mu byla udělena Cena PEN Klubu – Vlastní cestou. Jeho knihy vyšly v Polsku, Francii a Itálii.

„Nejinovativnější poetické texty se v současnosti nepíšou ve vyzdobených pokojích salonní poezie. Tvoří je umělci, kteří se kreativně pohybují na hranicích různých uměleckých disciplín. Festival bude chtít poukázat na to, že poetický text zažívá obrodu na výtvarné, audiovizuální, performativní, hudební i divadelní scéně,” říká dramaturg a kurátor festivalu Libor Staněk II (Divadlo Oskara Nedbala Tábor).