kurátorka výstavy: Lenka Zajícová (Husitské muzeum v Táboře)
Přední český grafik Pavel Piekar představuje svoji tvorbu v několika výstavních prostorách naše divadla se souborem vícebarevných linorytů na téma vedut a městských průhledů na města česká, evropská (Praha, Mikulov, Tábor, Kutná Hora, Litomyšl, Český Krumlov, Benátky, Řím, Gesualdo, Neapol, Alphen van Rijn, Amsterdam, Berlín, Edinburgh, Manchester, Atény, Sofie) a amerického města New York.
Město v Piekarově tvorbě není kulisou, ale živým organismem. Jeho tělo je vystavěno z kamene, cihel, skla a stínu, jeho duše je dána světlem. V grafickém záznamu kompozic se zrcadlí architektonická podstata místa. Tento vjem je umocněn způsobem specifické metody vyrývání linorytových matric a následného barevného soutisku. Autor se díky tomu dokáže přiblížit charakterem k technice malby. Vzniká tak úžasná škála mnohabarevného valérového stínování a rastrování plochy, ve které vyniká hloubka, modelace a struktura zobrazovaného místa a jeho paměti.
Pavel Piekar (18. 7. 1960, Ostrava)
Ačkoliv se narodil v Ostravě po přestěhování žil od svých 3 let v Táboře, kde ukončil základní školu a gymnázium. Poté se pravidelně vracel do bytu rodičů během absolvování vysoké školy. Od 11 let navštěvoval LŠU v Táboře, první rok pod vedením Karla Valtera, potom Aleše Růžičky. První linoryt vyryl v LŠU ve svých 13 letech, vášeň k této technice ho provází celý život. Mezi lety 1975‒79 byl také členem veslařského oddílu a rybník Jordán důvěrně zná díky tomuto sportu. V Praze studoval na ČVUT Fakultu stavební, obor pozemní stavby (1979‒83). Během studií se zdokonaloval v kresbě soukromým studiem u doc. Bohuslava Kutila a manželů Jenny a Jana Hladíkových. Pracuje v oboru grafiky, kresby, knižní ilustrace a exlibris.
Pavel Piekar je příslušníkem generace, která se zasadila o renesanci českého linorytu od počátku devadesátých let až do dnešních dnů. Jeho grafiky jsou osobité a technicky náročné. Realisticky zobrazuje skutečnost, kterou převádí do techniky barevného linorytu. Grafika vzniká podle přesné kresby, ze které se kopírují jednotlivé linorytové desky pro následující soutisky barev.
Autor pravidelně vystavuje od počátku devadesátých let. Doma i v zahraničí uspořádal velký počet samostatných výstav a účastnil se podobného počtu výstav kolektivních. Za svou tvorbu dosáhl uznání v České republice – ocenění na Grafice roku, na Bienále grafiky i na Intersalonu. V posledních letech se podílí na přípravě a organizování výstav také kurátorsky a organizačně (výstavy pořádané SČUG Hollar, galerie Klatovy / Klenová). Stal se členem Umělecké Besedy a od dubna 2015 do dubna 2025 byl předsedou SČUG Hollar. Ve svých grafikách stále zpracovává okruh několika témat: portréty, figurální kompozice, krajiny a architekturu.