Podcasty

DONcast: Suzanne Renaud – až ta druhá po Reynkovi?

Ať už o francouzské básnířce Suzanne Renaud mluví kdokoliv, pokaždé užije termín „manželka“. Ano, vdala se za básníka a grafika Bohuslava Reynka a v jeho rodném Petrkově prožila nelehké roky. Je ale spravedlivé, že stále zůstává v Reynkově stínu, že ji vnímáme pouze jako tu druhou? O tom, co svébytného, pevného a vroucího nalezneme v jejím díle a zejména v osobnosti hovoří spisovatelka Markéta Hejkalová, básnířka Klára Krásenská a herečka Lenka Schreiberová. Moderuje publicista Aleš Palán.

DONcast: Fenomén Havel 

O Václavu Havlovi jako dramatikovi, filozofovi a politikovi budou v malém sále Divadla Oskara Nedbala diskutovat editorka Knihovny Václava Havla Anna Freimanová, filozof Tomáš Hejduk, režisér Vladimír Morávek a předseda Ústavního soudu ČR Pavel Rychetský. Debatu moderuje Jáchym Topol.


DONcast: Literární čtení J. Topola a D. Hradeckého

Básník a spisovatel Daniel Hradecký čte ze své autorské tvorby, spisovatel a dramaturg Knihovny Václava Havla Jáchym Topol přečte ukázky z knihy Někam jsem to ukryl. Koncem sedmdesátých let ztracená a až dlouho po smrti autora znovu nalezená reportáž syrově zaznamenává první pobyt Václava Havla v komunistickém vězení v roce 1977 i počátky vzniku Charty 77. Moderuje Libor Staněk II. 

TAHÁK: Hovno nebo Gigant (Švejk) 

V roce 2023 uplynulo sto let od úmrtí Jaroslava Haška, jednoho z nejvýznamnějších českých spisovatelů, jehož věhlas dalece překročil hranice České republiky. A přestože jeho nejslavnější dílo, Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války, nikdy nezmizelo z obecného povědomí, kvůli válce zuřící nedaleko našich hranic je v posledních měsících ještě vzpomínanější než jindy. Jenomže jak vlastně máme román i jeho protagonistu chápat? Jedná se o protiválečný pamflet, jehož hlavním hrdinou je programový blb? Nebo jde o dílo odkazující se na samotné počátky moderního románu a Švejk se řadí mezi nejkomplikovanější postavy literárních dějin? Je tento román chytřejší než jeho autor? A proč se k němu neustále vrací nové a nové generace čtenářů a čtenářek? Na tyto a mnohé další otázky budou při příležitosti uvedení divadelní hry Švejkův návrat (Komorní scéna Aréna Ostrava) v Divadle Oskara Nedbala hledat odpověď Stanislav Zajíček, středoškolský učitel českého jazyka a literatury a latiny , a Jiří Peňás, publicista, cestoval, literární kritik a redaktor týdeníku Echo. Besedu bude moderovat literární kritik Kryštof Eder.

DONcast: Ztratit se v lese

Další ze série besed nese název Ztratit se v lese a volně navazuje na divadelní hru Nad Sázavou. Debatují divadelní režisér, autor hry Nad Sázavou Michal Zetel, promotér a zakladatel kolektivu Světadíl Martin Kalenský, ilustrátorka Lucie Lučanská, která je autorkou výpravné procházkové Knihy vnímání, a písničkář Jan Senft vystupující pod jménem Člověk krve. Diskuze, která je volně inspirovaná fenoménem českého trampingu, se zaměřuje na motivy ztracení se v krajině za městem. Řeč bude o toulání se v lesích, jež může být aktem snění, imaginace i vzdoru vůči společnosti. Moderuje: Pavel Turek (redaktor týdeníku Respekt) 

DONcast: Nejpilnější český člověk | August Sedláček

Přednáška PhDr. Jiřího Práška, ředitele Prácheňského muzea v Písku, o životním příběhu historika a archiváře prof. PhDr. Augusta Sedláčka, autora monumentálního díla Hrady, zámky a tvrze Království českého, jehož život byl spojen s Táborem a od jehož narození uplynulo v letošním roce 180 let.


DONcast: Romeo a Julie pohledem Martina Hilského 

Další beseda volně tematizující divadelní hry v našem programu se týká hry Romeo a Julie. Přední český shakespearolog, profesor Martin Hilský promluví o mnohovrstevnatosti a komplikovanosti této Shakespearovy tragédie. Moderuje literární vědec, překladatel a anglista doc. PhDr. Ladislav Nagy, Ph.D.

TAHÁK: Život za povídku | Ota Pavel 

Nad literárním dílem Oty Pavla prizmatem romantických intepretací. To, co ve škole neuslyšíte. Jeden z našich nejslavnějších spisovatelů jako šaman, který položil život za své psaní. Povídání s literárním teoretikem Peterem Chvojkou, který stejně jako Ota Pavel strávil svůj život na Křivoklátsku. Moderuje Libor Staněk II.


DONcast: Duše na internetu

Další pořad série besed nese název Duše na internetu a je volně napojen na inscenaci 8 GB tvrdýho porna. Pozvání přijal dramaturg hry David Košťák, kmenový člen nezávislého Divadla Letí a pražského Švandova divadla, oceňovaná spisovatelka a držitelka ceny Magnesia Litera Petra Hůlová, redaktorka kulturních novin A2 a bohemistka Marta Martinová zabývající se vlivem technologií na mezilidské vztahy a oblastí překryvu sociálních a environmentálních témat a také psychoterapeutka Tereza Růžičková z platformy Moderní láska. V dnešní informačně přesycené době musí společnost znovu přehodnocovat to, co je intimní a co veřejné. Jak se proměňuje intimita na sociálních sítích a jaký vliv má na utváření našich mezilidských vztahů? Je dnes prostřednictvím internetových platforem jednoduší navázat milostný vztah, nebo se naopak naše interakce stávají povrchnějšími? Co se děje s naší duší na internetu? Besedu moderuje Hana Řičicová.


DONcast: Divoké devadesátky

Beseda Divoké devadesátky a je volně napojena na divadelní inscenaci Discoland, kterou jste mohli zhlédnout v našem divadle. Pozvání k nespoutané diskusi přijali scenáristé a režiséři hry Boris Jedinák a Emil Hokr z Divadla Na zábradlí, publicista a moderátor ze Seznam Zprávy Jindřich Šídlo a architekt a herec Divadla Sklep David Vávra. Pořadem provází hudební publicista a spisovatel Pavel Klusák, který do pořadu rovněž zakoncipuje „devadesátkové klipy” s podtitulem „dobový bizár”.

DONcast: JEDEN SVĚT | Cena bezpečí

Debata s investigativními novináři Václavem Janoušem a Miroslavou Sloupovou (MF DNES) spojená s tématem filmu Kuciak: Vražda novináře. Moderuje David Peltán. 

DONcast: Ondřej Štindl

Jen málokterý český spisovatel píše s takovou lehkostí a přirozeností jako Ondřej Štindl. Dvojnásobný držitel Českého lva, který před třemi lety získal Cenu Ferdinanda Peroutky a který byl za svůj předposlední román Až se ti zatočí hlava nominován na cenu Magnesia Litera. Představuje novinky ze své prozaické tvorby a odpovídá na otázky. Moderuje literární kritik Kryštof Eder.

DONcast: FULL MOON PARTY | Táborská hudební scéna

Časopis Full Moon své 140. číslo věnoval táborské alternativní hudební scéně, která byla v kontextu té tuzemské vždy něčím výjimečná. Kapely jako Sunshine, Sabot, C, Deverova chyba anebo aktuálně Kalle jsou toho jasným důkazem. V rámci slavnostního uvedení čísla se na pódiu v roli diskutujících potkali šéfredaktor Full Moonu Michal Pařízek, spolupořadatel multižánrového festivalu Transforma Jiří Straka, majitel hudebního studia Golden Hive Michal „Amák” Šťastný a místní promotér a hudebník Patrik „Tygr” Kučera. Jaké je specifikum místní hudební scény a proč se tolik nadějných kapel urodilo zrovna v Táboře? Diskuzi moderuje Libor Staněk II.